Počas života sa ocitáme v množstve životných situácií, ktoré „nás nútia“ reagovať. Ako ale niečo také v skutočnosti prebieha? Čo sa v nás vtedy odohráva? To sú zaujímavé otázky, ktoré má zmysel si klásť pokiaľ to človek s osobnostnou transformáciou myslí vážne. Dôvod je jednoducho ten, že bez pochopenia toho ako niektoré procesy v nás samotných prebiehajú budeme nemôžeme na tom vedome nič zmeniť. Dá sa teda povedať, že sebapoznanie, úprimné a hlboké sebapoznanie je kľúčovou súčasťou osobnostnej transformácie.
Pozrite si prosím nasledovný obrázok, ktorý zachytáva (samozrejme v zjednodušenej podobe) dianie reagujeme na dianie v našom okolí.
To čo sa odohráva je možné popísať v niekoľkých krokoch . Prosím všimnite si najprv tenkú zvislú čiernu bodkovanú čiaru v ľavej časti obrázka, ktorá predstavuje pomyselnú hranicu medzi nami (konkrétnym človekom) a okolím. Jej vnímanie je úplne kľúčové preto, že čokoľvek čo sa deje naľavo od tejto čiary sa deje našom okolí a nemáme to pod kontrolou, aj keď tomu niekedy chceme veriť
V ďalšom kroku už sa odohrávajú veci napravo od spomínanej hranice, ktoré tvoria súčasť našej osobnosti. Neznamená to, že tieto veci dokážeme ovplyvniť jednoducho ale minimálne sú to naše veci a teda máme na ne vplyv. Prvou z nich je Filter vonkajších vnemov.
Z toho okrem iného vyplýva, že snaha niektorých ľudí „nemať emócie“ (ja si to v hlave nastavím tak, že nebudem mať emócie) je nereálna a navyše nezdravá. Zvyčajne je spôsobená sledovaním pokoja vyžarujúceho z rôznych guru-ov, a nesprávnou interpretáciou toho ako taký pokoj vzniká. A potláčanie vlastných emócií, kam patria napríklad myšlienky typu „Ja nechcem byť smutný“, celkom určite nie je cestou k nájdeniu vnútorného pokoja.
Bez toho, aby som teraz zachádzal do detailov je dobré si pamätať, že práve fáza prereakcie je to miesto kde sa skrýva sloboda voľby. Je t to miesto, kde môžeme ovplyvniť našu reakciu na konkrétny impulz. Kľúčom k tomu je dlhodobý proces zvedomňovania svojich prereakcií, ktorý spočíva v tom, že sa človek „prichytí pri čine“. Znamená to vedome sledovať pre-reakciu, cítiť a uvedomovať si (nie potláčať) vzniknutú emóciu, vnímať podobnosť s inými situáciami z minulosti (kedy už som sa takto cítil), dokázať predvídať čo bude nasledovať a v neposlednom rade rozhodnúť sa pre inú reakciu.
Vedomá práca so sebou samým v fáze prereakcie je ďalším dôležitým kúskom do skladačky osobnostnej transformácie. Znamená to učiť sa sám zo seba. Uvedomovať si čo sa vo mne odohráva myšlienkovo, emočne, fyziologicky. A ak si je človek vedomý toho čo sa v ňom odohráva, prečo a ako, tak potom medzi vonkajším vnemom a reakciou objaví možnosť slobodnej voľby.